Σεπ 10

Χαρακτηρισμός λειτουργικά υπεράριθμων εκπαιδευτικών

ΘΕΜΑ: «Ανακοίνωση για Χαρακτηρισμό Υπεραριθμιών Εκπαιδευτικών».

Από το ΠΥΣΠΕ Χαλκιδικής καλούνται οι εκπαιδευτικοί του ιδίου κλάδου που ανήκουν οργανικά και λειτουργικά στο σχολείο, όπου διαπιστώθηκε η υπεραριθμία, μετά την επεξεργασία των στοιχείων που αφορούν την οργανικότητα, τον αριθμό των εκπαιδευτικών που υπηρετούν και το μαθητικό δυναμικό σύμφωνα και με τη με αριθ. 125334/Γ1/9.9.13 εγκύκλιο του Υ.ΠΑΙ.Θ, να δηλώσουν έως τις 11 Σεπτεμβρίου 2013 κι ώρα 10.00π.μ. αν επιθυμούν ή όχι να κριθούν ως υπεράριθμοι στο Διευθυντή της Σχολικής Μονάδας τους, ο οποίος με τη λήξη της προθεσμίας θα τις υποβάλει στο ΠΥΣΠΕ Χαλκιδικής.. Επισημαίνεται ότι η παραπάνω διαδικασία σύμφωνα με το αρθ. 30 παρ. 3 & 4 του νέου νόμου 3848/2010 (ΦΕΚ 71/τ.Α΄/19-05-2010) «Αναβάθμιση του ρόλου του εκπαιδευτικού ? καθιέρωση κανόνων αξιολόγησης και αξιοκρατίας στην εκπαίδευση και λοιπές διατάξεις» αφορά και τους πολύτεκνους εκπαιδευτικούς.

Στη συνέχεια το Περιφερειακό Υπηρεσιακό Συμβούλιο σε συνεδρίασή του θα χαρακτηρίσει ονομαστικά τους υπεράριθμους εκπαιδευτικούς κατά σχολική μονάδα, σύμφωνα με την παρ. 3β περ. Ι και ΙΙ του άρθρου 14 του Π.Δ. 50/96 (ΦΕΚ 45/τ.Α?/08-03-1996) «Μεταθέσεις και τοποθετήσεις των εκπαιδευτικών της Δημόσιας Α/θμιας καιΒ/θμιας Εκπαίδευσης», όπως τροποποιήθηκε από το Π.Δ. 100/97 (ΦΕΚ 94/τ.Α΄/22-05-1997). Ακολούθως οι εκπαιδευτικοί που θα χαρακτηριστούν υπεράριθμοι από το Συμβούλιο, σύμφωνα με τα παραπάνω, θα τοποθετηθούν με βάση τη δήλωση προτίμησής του σε συγκεκριμένες σχολικές μονάδες, στις οποίες υφίστανται λειτουργικά κενά σύμφωνα με το αρθ. 12 παρ. 1 περ. 5β και 6β τουΠ.Δ. 100/97.

Παρακαλούμε να λάβουν γνώση ενυπόγραφα οι εκπαιδευτικοί του Σχολείου σας καθώς και να αναρτηθεί το παρόν έγγραφο στον πίνακα ανακοινώσεων του σχολείου σας.

Συνημμένα σας αποστέλλουμε τα λειτουργικά κενά ? πλεονάσματα για τη φάση των Υπεραριθμιών προς ενημέρωση των ενδιαφερόμενων εκπαιδευτικών, πρότυπο Υπεύθυνης Δήλωσης, καθώς και πίνακα με τις Ομάδες Σχολείων.

Οι Δηλώσεις των εκπαιδευτικών θα πρέπει να κατατεθούν μέσω της Διεύθυνσης της Σχολικής μονάδας στη Γραμματεία του ΠΥΣΠΕ Ν. Χαλκιδικής αυτοπροσώπως είτε μέσω fax στο 2371021206

Ο Διευθυντής Π.Ε. Ν. Χαλκιδικής

Ξενοφών Παπασταμόπουλος