Σύνδεσμοι για εκπαιδευτικά blog-ιστοσελίδες
1 Σχολικά βιβλία σε Word Σχολικά βιβλία σε Word
Είναι ένας ιστότοπος με τα βιβλία του δημοτικού σε Word. Μπορούμε να τα κατεβάσουμε και να τα χρησιμοποιήσουμε στην καθημερινή μας εργασία.
2 Εγκύκλιος Παιδεία Εγκύκλιος Παιδεία
Ένα blog που παρουσιάζει με μια σύγχρονη παιδαγωγική αντίληψη ενότητες μαθημάτων όλων των τάξεων μέσα από μια ολιστική προσέγγιση.
3 Μείζον Πρόγραμμα  Επιμόρφωσης Μείζον Πρόγραμμα Επιμόρφωσης
Το Μείζον Πρόγραμμα Επιμόρφωσης είναι ένα site που υπάρχουν πολλά σενάρια μαθημάτων καθώς και υποστηρικτικό θεωρητικό υλικό για όλες τις τάξεις.
4 Καλές Πρακτικές Καλές Πρακτικές
Οι εκπαιδευτικοί όλων των ειδικοτήτων μπορείτε να κατεβάσετε σενάρια μαθημάτων και να τα εφαρμόσετε αυτούσια ή να τα διασκευάσετε αναλόγως με το επίπεδο της τάξης σας.
5 Εκπαιδευτικά portals Εκπαιδευτικά portals
Βρίσκονται συγκεντρωμένα 32 εκπαιδευτικά portals
6 Β Επίπεδο Επιμόρφωσης Εκπαιδευτικών Β Επίπεδο Επιμόρφωσης Εκπαιδευτικών
Είναι η πύλη ενημέρωσης για τις ΤΠΕ Β επιπέδου. Μπορείτε να εγγραφείτε με τους κωδικούς που προμηθευτήκατε στο Α Επίπεδο και να ενημερώνεστε συνέχεια για τις εξελίξεις των ΤΠΕ, να συμμετέχετε στην επιμόρφωση Β Επιπέδου και να πιστοποιηθείτε σε αυή.
7 Ιστοσελίδα Νίκου Μπαλκίζα Ιστοσελίδα Νίκου Μπαλκίζα
Ένας ιστότοπος που θα σας φανεί πολύ χρήσιμος για την προετοιμασία σας για τις εξετάσεις πιστοποίησης Β Επιπέδου και όχι μόνο. Με πολύ αναλυτικό τρόπο περιγράφει τα είδη των εκπαιδευτικών λογισμικών και πως μπορούν να χρησιμοποιηθούν.
8 "Κλειδιά και Αντικλείδια", Επιμορφωτικό Υλικό για Εκπαιδευτικούς
Η ιστοσελίδα www.kleidiakaiantikleidia.net αποτελεί επιμορφωτικό υλικό που δημιουργήθηκε το διάστημα 2002-2004. Περιλαμβάνει 34 μικρά βιβλία χωρισμένα σε τρεις θεματικές ενότητες: Διδακτική Μεθοδολογία, Κοινωνικοπολιτισμικό πλαίσιο της εκπαίδευσης και Ταυτότητες και Ετερότητες. Έχουν γραφτεί από εκπαιδευτικούς όλων των βαθμίδων, με στόχο να απαντήσουν σε ερωτήματα που τίθενται σε διαφορετικά εκπαιδευτικά πλαίσια, αλλά κυρίως στο δύσκολο πλαίσιο της μειονοτικής εκπαίδευσης.
9 ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
Ιστολόγιο του εκπαιδευτικού και συγγραφέα ΜΕΡΚΟΥΡΙΟΥ ΑΥΤΖΗ
10 Εργαστήρι Δημοτικού Σχολείου Εργαστήρι Δημοτικού Σχολείου
Στο χώρο του εργαστηρίου θα βρείτε άρθρα για το σχολικό εργαστήριο πληροφορικής και χρήσιμο υλικό για τα μαθήματα του σχολείου σας. Μπορείτε να κάνετε δωρεάν εγγραφή στο εργαστήριο για να γίνετε μέλος του αποκτώντας έτσι δικαιώματα προσθήκης υλικού και πρόσβασης σε όλο το περιεχόμενο του.
11 17ο Δημοτικό Σχολείο Ρόδου 17ο Δημοτικό Σχολείο Ρόδου
12 e-βιβλία e-βιβλία
13 24ο Δημοτικό Σχολείο Ιωαννίνων 24ο Δημοτικό Σχολείο Ιωαννίνων
14 8 Μαρτίου Παγκόσμια Ημέρα Γυναίκας 8 Μαρτίου Παγκόσμια Ημέρα Γυναίκας
15 "ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗ ΧΩΡΑ...ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ!"
16 Δια...δικτύου μάθηση Δια...δικτύου μάθηση
Μια προσπάθεια αξιοποίησης των δυνατοτήτων των νέων τεχνολογιών στη διδακτική πράξη.
17 ΠΑΙΔΕΙΑ ΠΟΛΙΤΗΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΠΑΙΔΕΙΑ ΠΟΛΙΤΗΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ
Σχέδιο μαθήματος ή Σχέδιο εργασίας;
Ενώ τα δομικά τους στοιχεία είναι σχεδόν ταυτόσημα, το σχέδιο μαθήματος έχει άλλο περιεχόμενο και στόχευση από το σχέδιο εργασίας.
18 EU Bookshop: EU Bookshop: "Η γωνιά των παιδιών"
Οι εκδόσεις της Ευρωπαϊκής Ένωσης για τα παιδιά. Μια συλλογή που απευθύνεται στους νεότερους πολίτες της Ευρώπης και επιδιώκει να παρουσιάσει σ' αυτούς με απλό τρόπο τις αξίες και τα χρώματα της Ευρώπης.
19 ΣΤ΄ ΤΑΞΗ 31ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ ΣΤ΄ ΤΑΞΗ 31ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ