Σύνδεσμοι για τη γλώσσα-λογοτεχνία
1 Δραστηριότητες για τη γλώσσα Δραστηριότητες για τη γλώσσα
Δραστηριότητες για τη γλώσσα από την πύλη του Υπουργείου Παδείας e-yliko
2 Ηλεκτρονικά λεξικά του Κέντρου  Ελληνικής Γλώσσας Ηλεκτρονικά λεξικά του Κέντρου Ελληνικής Γλώσσας
Ελληνο-αγγλικό Λεξικό (Γεωργακά)
Αντίστροφο Λεξικό (Αναστασιάδη-Συμεωνίδη)
Λεξικό της κοινής νεοελληνικής
Λεξικό γλωσσολογικών όρων
Επιτομή Λεξικού Κριαρά
3 Εκπαιδευτικό Υλικό για τη Γλώσσα - Υπουργείο Παιδείας Κύπρου Εκπαιδευτικό Υλικό για τη Γλώσσα - Υπουργείο Παιδείας Κύπρου
4 Εκπαιδευτικό Υλικό για τη Λογοτεχνία - Υπουργείο Παιδείας Κύπρου Εκπαιδευτικό Υλικό για τη Λογοτεχνία - Υπουργείο Παιδείας Κύπρου
5 Κωνσταντίνος Καβάφης. Ο επίσημος δικτυακός τόπος. Κωνσταντίνος Καβάφης. Ο επίσημος δικτυακός τόπος.
Η ηλεκτρονική έκδοση του Αρχείου Καβάφη είναι έργο του Σπουδαστηρίου Nέου Eλληνισμού. Περιλαμβάνει όλα τα έργα του ποιητή και πλούσιο ανέκδοτο υλικό, όπως αυτό προκύπτει από την συνεχιζόμενη μελέτη του Αρχείου του.
6 Σπουδαστήριο Nέου Eλληνισμού Σπουδαστήριο Nέου Eλληνισμού
H ηλεκτρονική έκδοση του Σπουδαστηρίου Nέου Eλληνισμού περιλαμβάνει ευρύ πολιτισμικό υλικό στην Ψηφιακή Βιβλιοθήκη: Ανθολόγιο κειμένων από την Νέα Ελληνική Λογοτεχνία, Ανθολόγιο Αναγνώσεων (σε μορφή αρχείων mp3), Ανθολόγιο Μαρτυριών και Ανθολόγιο Παιδικής Παράδοσης, ένα Χρονολόγιο (1801-1981), Έργα Αναφοράς και χρήσιμες διαδικτυακές Συνδέσεις. Επίσης η έκδοση περιλαμβάνει, μεταξύ άλλων, βιογραφικά στοιχεία και εργογραφίες των Κ.Π. Καβάφη, Κ.Θ. Δημαρά και Γ.Π. Σαββίδη, και πληροφορίες για την εταιρεία μας και τις δραστηριότητές της.
7 H λειτουργία του επιθέτου στο αφηγηματικό κείμενο. H λειτουργία του επιθέτου στο αφηγηματικό κείμενο.
Διδακτικό σενάριο με τη συνδρομή των ΤΠΕ
Σωτηρία Σαμαρά
8 Neurolingo Εφαρμογές Γλωσσικής Τεχνολογίας Neurolingo Εφαρμογές Γλωσσικής Τεχνολογίας
9 Ο «ΠΑΡΑΜΥΘΑΣ», ιστορίες και άλλα... Ο «ΠΑΡΑΜΥΘΑΣ», ιστορίες και άλλα...
Ο «ΠΑΡΑΜΥΘΑΣ» υπήρξε η πιο δημοφιλής παιδική εκπομπή της ελληνικής τηλεόρασης από το 1978 έως το 1987. Από τους τηλεθεατές που την παρακολουθούσαν τότε, οι μεγαλύτεροι σήμερα είναι γύρω στα σαράντα πέντε και οι μικρότεροι γύρω στα είκοσι επτά.
10 Κλασικά Παραμύθια Κλασικά Παραμύθια
11 Ελληνικές παροιμίες Ελληνικές παροιμίες
12 Εκπαιδευτικός Θησαυρός Ελληνικών Κειμένων Εκπαιδευτικός Θησαυρός Ελληνικών Κειμένων
Για την δοκιμαστική χρήση του προγράμματος μπορείτε να συνδεθείτε ως επισκέπτης με όνομα και κωδικό guest. Για περισσότερες πληροφορίες για το λογισμικό, ή για λογαριασμό πρόσβασης, παρακαλούμε επικοινωνήστε με τον Νίκο Σιδηρόπουλο (nsidir@xanthi.ilsp.gr).
13 Εθνικός Θησαυρός Ελληνικής Γλώσσας (ΕΘΕΓ) Εθνικός Θησαυρός Ελληνικής Γλώσσας (ΕΘΕΓ)
Το σώμα κειμένων του Ινστιτούτου Επεξεργασίας του Λόγου αναπτύχθηκε επί σειρά ετών και σήμερα περιλαμβάνει περισσότερες από 47.000.000 λέξεις, οι οποίες αυξάνονται σε τακτά χρονικά διαστήματα. Ο χρήστης έχει τη δυνατότητα να εμφανίσει προτάσεις του ΕΘΕΓ χρησιμοποιώντας από ένα μέχρι τρία κριτήρια. Κάθε κριτήριο μπορεί να είναι είτε μια λέξη είτε ένα λήμμα είτε κάποιος γραμματικός προσδιορισμός. Επιπλέον ο χρήστης μπορεί να καθορίσει τη μέγιστη απόσταση μεταξύ των κριτηρίων καθώς και το υποσύνολο κειμένων στο οποίο θα περιοριστεί η ανεύρεση. Τέλος, υπάρχουν διαθέσιμα κάποια στατιστικά στοιχεία για το γλωσσικό περιεχόμενο του ΕΘΕΓ.