Σύνδεσμοι για τις φυσικές επιστήμες
1 Προσομοιώσεις πειραμάτων Φυσικής Προσομοιώσεις πειραμάτων Φυσικής
Στο site του PhET project στο πανεπιστήμιο του Colorado υπάρχουν δεκάδες προσομοιώσεις πειραμάτων Φυσικών Επιστημών και μάλιστα στην ελληνική γλώσσα.
2 Πειράματα Φυσικής με Απλά Υλικά Πειράματα Φυσικής με Απλά Υλικά
Το ευχάριστο blog της φυσικού Τίνας Νάντσου, "Πειράματα Φυσικής με Απλά Υλικά" παρουσιάζει πειράματα με απλά υλικά που μπορούν να γίνουν σε κάθε σχολείο και σπίτι. Κατασκευές, εφευρέσεις, ειδήσεις από τον χώρο της φυσικής και γενικότερα των θετικών επιστημών και προσωπικές της ιδέες και απόψεις, χωρισμένα σε κατηγορίες ανά τάξη.
3 skoool.gr. Η τεχνολογία αρωγός στις Φυσικές Επιστήμες skoool.gr. Η τεχνολογία αρωγός στις Φυσικές Επιστήμες
Εξερεύνησε τον μαγικό κόσμο των Επιστημών και δώσε τις δικές σου απαντήσεις στο τι συμβαίνει γύρω σου.
4 Εκπαιδευτική Τεχνολογία Εκπαιδευτική Τεχνολογία
Ένας προσωρινός Ιστότοπος για την υποστήριξη των μαθημάτων φυσικών επιστημών και εκπαιδευτικής τεχνολογίας
5 Φυσικές επιστήμες Φυσικές επιστήμες
Πλοηγηθείτε και εξερευνήστε τις καινοτομίες και τις συναντήσεις των μελών του Εκπαιδευτικού Δικτύου Δυτικής Μακεδονίας, που σχετίζονται με την διδασκαλία των φυσικών επιστημών, χρησιμοποιώντας το μενού στο αριστερό μέρος της σελίδας.
6 Εκπαιδευτικό Υλικό για τις Επιστήμες - Υπουργείο Παιδείας Κύπρου Εκπαιδευτικό Υλικό για τις Επιστήμες - Υπουργείο Παιδείας Κύπρου
7 Γνωριμία με τις Φυσικές επιστήμες Γνωριμία με τις Φυσικές επιστήμες
8 Διαγωνισμός Ένωσης Ελλήνων Φυσικών Απαντήσεις Στ Τάξη Διαγωνισμός Ένωσης Ελλήνων Φυσικών Απαντήσεις Στ Τάξη
9 Διαγωνισμός Ένωσης Ελλήνων Φυσικών Θέματα Στ Τάξη Διαγωνισμός Ένωσης Ελλήνων Φυσικών Θέματα Στ Τάξη
10 ΔΔιαγωνισμός Ένωσης Ελλήνων Φυσικών Θέματα Ε  Τάξη ΔΔιαγωνισμός Ένωσης Ελλήνων Φυσικών Θέματα Ε Τάξη
11 Ένα τρισδιάστατο ταξίδι στο ηλιακό μας σύστημα... Ένα τρισδιάστατο ταξίδι στο ηλιακό μας σύστημα...
Μια διαδραστική εφαρμογή του ηλιακού μας συστήματος πολλές δυνατότητες παραμετροποίησης (οπτική γωνία, παρακολούθηση των τροχιών και των θέσεων των πλανητών και αστερισμών κάθε εποχή, πληροφορίες κάθε αστεριού, πάγωμα της εικόνας για καλύτερη παρατήρηση, αλλαγη της θέσης του παρατηρητή από την γή στον ήλιο κ.α.)
12 Φυσική στο δημοτικό Φυσική στο δημοτικό
Ένας διαφορετικός τρόπος διδασκαλείας της φυσικής με την βοήθεια των τεχνών και όχι μόνο.Περιέχει έντονα μεταγνωστικά στοιχεία.
13 Διαστημικός Σταθμός Διαστημικός Σταθμός
Μάθετε για την Ευρωπαϊκή Υπηρεσία Διαστήματος καθώς και για το Διαστημικό Σταθμό και που βρίσκεται τώρα.Μια ενδιαφέρουσα ιστοσελίδα για το διάστημα που θα σας κρατήσει αρκετή ώρα ταξιδεύοντας και μαθαίνοντας σας πολλά πράγματα για το σύμπαν!
14 ESA Για Παιδιά ESA Για Παιδιά
Όσοι/ες μαθητές-τριες ξέρετε λίγα Αγγλικά ή έχετε βοήθεια από το σπίτι μπορείτε να μπείτε στην ιστοσελίδα και να παίξετε με εικόνες του διαστήματος.
15 ESA ESA
Να κάτι ενδιαφέρον! Υπάρχει Ευρωπαϊκός Οργανισμός Διαστήματος και μάλιστα η χώρα μας είναι πλήρες μέλος της. Περιηγηθείτε στην ιστοσελίδα και μάθετε τα μυστικά του διαστήματος!
16 NASA NASA
Για όσους ξέρουν αρκετά καλά Αγγλικά ή για όσους θέλουν να βλέπουν τους πλανήτες χωρίς να διαβάζουν μια επίσκεψη είναι ότι πρέπει!
17 Νόησις Νόησις
Ένα πανέμοροφο διαδραστικό μουσείο μέσα στην ίδια μας την πόλη. Ένα μουσείο που ξεφεύγει από το είδος του μουσείου που γνωρίζαμε ως τώρα. Μια επίσκεψη θα σας πείσει!
18 Απλά πειράματα ηλεκτρισμού Απλά πειράματα ηλεκτρισμού
Οι σελίδες αυτές αναφέρονται στα απλά ηλεκτρικά κυκλώματα, το ηλεκτρικό ρεύμα, την δημιουργία του και τη μεταφορά του.
19 Η αναπνοή Η αναπνοή
20 Γνωρίζουμε και φροντίζουμε το σώμα μας Γνωρίζουμε και φροντίζουμε το σώμα μας
Μαθαίνουμε για το σώμα μας και πώς να το φροντίζουμε
<< Έναρξη < Προηγούμενο 1 2 Επόμενο > Τέλος >>