Λογισμικά Διάφορα
1 Δωρεάν Προγράμματα και Εκπαιδευτικό Λογισμικό Δωρεάν Προγράμματα και Εκπαιδευτικό Λογισμικό
Περισσότερα από 700 δωρεάν προγράμματα και εκπαιδευτικό λογισμικό.
Ποιοτικές freeware και open source εφαρμογές.
2 Σχολική βιβλιοθήκη Σχολική βιβλιοθήκη
Λογισμικό με το οποίο μπορεί κάποιος να οργανώσει μια βιβλιοθήκη. Συγκεκριμένα μέσω του λογισμικού μπορεί ο χρήστης να καταχωρίσει υλικό (βιβλία, περιοδικά, εφημερίδες, οπτικούς δίσκους) και στοιχεία δανεισμού (μέλη βιβλιοθήκης, ημερολογιακές εγγραφές δανεισμού).

3 ΧΡΗΣΙΜΑ ΓΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ ΧΡΗΣΙΜΑ ΓΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ
Διάφορα λογισμικά για τον εκπαιδευτικό. Για τον προγραμματισμό του στα μαθήματα κ.ά. Από τον Δημήτρη Κόντογλου (dhmkont@hotmail.com)
4 Geogebra Geogebra
Ελεύθερο λογισμικό για τη διδασκαλία και μάθηση των μαθηματικών.
5 Sebran's ABC- Ελεύθερο λογισμικό για παιδιά Sebran's ABC- Ελεύθερο λογισμικό για παιδιά
Το Sebran είναι ένα εκπαιδευτικό (ελεύθερο) λογισμικό που περιέχει δραστηριότητες και ασκήσεις σχετικές με μαθηματικά (πρόσθεση, αφαίρεση, πολλαπλασιασμός), και γλώσσα (αναγνώριση γραμμάτων). Επίσης περιέχει ασκήσεις μνήμης (αναγνώριση εικόνων).
6 computer-kid.gr computer-kid.gr
Μια ιστοσελίδα με ελεύθερο λογισμικό για το σχολείο.
7 Σουίτα Γραφείου LibreOffice Σουίτα Γραφείου LibreOffice
Το LibreOffice είναι μία περιεκτικότατη, επαγγελματικού επιπέδου, σουΐτα παραγωγικότητας Γραφείου, που μπορείτε να κατεβάσετε πάραυτα και να την εγκαταστήσετε δωρεάν.
8 Πακέτο εφαρμογών γραφείου ανοιχτού κώδικα. Πακέτο εφαρμογών γραφείου ανοιχτού κώδικα.
Το OpenOffice.org
είναι ένα ολοκληρωμένο πακέτο εφαρμογών γραφείου ανοιχτού κώδικα. Περιλαμβάνει επεξεργαστή κειμένου (Writer), υπολογιστικό φύλλο (Calc), δημιουργό παρουσιάσεων (Ιmpress) και πρόγραμμα σχεδίασης (Draw). Λειτουργεί σε όλες τις πλατφόρμες (Microsoft Windows, Solaris, Linux, Μac OS).
9 Εκπαιδευτικό Λογισμικό Αντισεισμικής Προστασίας Εκπαιδευτικό Λογισμικό Αντισεισμικής Προστασίας
Ένα Εκπαιδευτικό Περιβάλλον Οργανισμού Αντισεισμικού Σχεδιασμού και Προστασίας για την Αντισεισμική Προστασία
10 Δημιουργία Ωρολογίου Προγράμματος Δημιουργία Ωρολογίου Προγράμματος