Σύνδεσμοι για τα μαθηματικά
1 skoool.gr. Η τεχνολογία αρωγός στα Μαθηματικά skoool.gr. Η τεχνολογία αρωγός στα Μαθηματικά
Το skoool ανοίγει τις πύλες του στον συναρπαστικό κόσμο του Δημοτικού.
2 Μαθηματικά της Φύσης και της Ζωής Μαθηματικά της Φύσης και της Ζωής
Ο δικτυακός τόπος "Μαθηματικά της Φύσης και της Ζωής" φιλοξενεί το σημαντικό έργο της ομάδας του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης Φλώρινας του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας, που με την καθοδήγηση του καθηγητή Χαράλαμπου Λεμονίδη, εργάζεται για τον εκσυγχρονισμό της διδασκαλίας των Μαθηματικών.
3 Εκπαιδευτικό Υλικό για τα Μαθηματικά - Υπουργείο Παιδείας Κύπρου Εκπαιδευτικό Υλικό για τα Μαθηματικά - Υπουργείο Παιδείας Κύπρου
4 Πύλη Μαθηματικών Παιχνιδιών Πύλη Μαθηματικών Παιχνιδιών
Μέσα από το παιχνίδι οι μαθητές/τριες σας μπορούν να μάθουν με ευχάριστο τρόπο μαθηματικά. Περιηγηθείτε στην πύλη μαθηματικών παιχνιδιών!
5 ΜΙΚΡΟΣ ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ Ε ΤΑΞΗ ΘΕΜΑΤΑ 2004_2011 ΜΙΚΡΟΣ ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ Ε ΤΑΞΗ ΘΕΜΑΤΑ 2004_2011
Προετοιμάστε τους μαθητές/τριες σας για το διαγωνισμό της μαθηματικής Εταιρείας στις 30 Μαρτίου 2012.
6 ΜΙΚΡΟΣ ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ Ε ΤΑΞΗ ΛΥΣΕΙΣ 2004_2011 ΜΙΚΡΟΣ ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ Ε ΤΑΞΗ ΛΥΣΕΙΣ 2004_2011
Αν κάποιοι μαθητές/τριες δυσκολεύονται ε δεν είναι και τόσο κακό να ρίξουν μια ματιά στο πώς λύνεται το πρόβλημα που τους δυσκόλεψε τόσο!
7 ΜΙΚΡΟΣ ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ ΣΤ ΤΑΞΗ ΘΕΜΑΤΑ 2004_2011 ΜΙΚΡΟΣ ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ ΣΤ ΤΑΞΗ ΘΕΜΑΤΑ 2004_2011
Ο διαγωνισμός αφορά και τους μαθητές/τριες της Στ τάξης. Τα θέματα από το 2004 ως το 2011 είναι:
8 ΜΙΚΡΟΣ ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ ΣΤ ΤΑΞΗ ΛΥΣΕΙΣ 2004_2011 ΜΙΚΡΟΣ ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ ΣΤ ΤΑΞΗ ΛΥΣΕΙΣ 2004_2011
Και οι μαθητές/τριες της Στ τάξης έχουν το δικαίωμα να ρίξουν μια ματιά στις λύσεις οι οποίες είναι:
9 Δραστηριότητες για τα Μαθηματικά Δραστηριότητες για τα Μαθηματικά
Μια μεγάλη συλλογή ολοκληρωμένων δραστηριοτήτων για τα μαθηματικά.
10 Ιστοσελίδα υποστήριξης του βιβλίου Μαθηματικά Στ΄ Δημοτικού Ιστοσελίδα υποστήριξης του βιβλίου Μαθηματικά Στ΄ Δημοτικού
Η ιστοσελίδα αυτή είναι μια προσπάθεια των συγγραφέων του βιβλίου και κυρίως της Όλγας Κασσώτη και του Πέτρου Κλιάπη, να δώσουν σε όλους όσους θα εμπλακούν με οποιονδήποτε τρόπο με το νέο βιβλίο, μια σύγχρονη "ζωντανή" δεξαμενή με πληροφορίες και υλικό καθώς και ένα βήμα για επικοινωνία και έκφραση απόψεων σχετικών με το βιβλίο.
11 National Library of Virtual Manipulatives National Library of Virtual Manipulatives
Εφαρμογές για τα Μαθηματικά.