Άλντους Χάξλεϋ εναντίον Τζόρτζ Όργουελ PDF Εκτύπωση E-mail
Κυριακή, 12 Φεβρουάριος 2012 18:14

"Ο ΓΕΝΝΑΙΟΣ ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ" και το "1984"

Στην παρουσίαση που ακολουθεί επιχειρείται μια σύγκριση των θέσεων που αναπτύσσονται στα δύο γνωστότερα βιβλία των συγγραφέων, Αλντους Χαξλεϊ και Τζόρτζ Όργουελ.

Στο "Γενναίος Νέος Κόσμος" ο Αλντους Χαξλεϊ περιγράφει έναν μελλοντικό κόσμο όπου μέθοδοι (όπως π.χ. η υπνοπαιδεία) χρησιμοποιούνται για να ρυθμίσουν τις σκέψεις των κατοίκων καθώς και να τους επιβάλλουν την κοινωνική και εργασιακή ιεραρχία. Ακόμα, τα ναρκωτικά, που αποτελούν κύριο μέσο καταστολής, είναι νόμιμα πλέον και δεν βλάπτουν την υγεία. Ίσα ισα συνιστώνται απο το κράτος... Οι άνθρωποι δεν γεννιούνται, αλλά παράγονται γενετικά. Κάθε ομάδα ανθρώπων δημιουργείται με συγκεκριμένα γενετικά χαρακτηριστικά, ώστε να γίνει το μέλος που η κοινωνία χρειάζεται, χωρίς να απειληθεί η σταθερότητά της. Το βιβλίο εκδόθηκε το 1932...

Στο "1984" του Τζόρτζ Όργουελ, το κόμμα ασκεί την εξουσία έχοντας καταλύσει κάθε έννοια ελευθερίας. Όλοι παρακολουθούνται, ακόμα και μέσα στα σπίτια τους, με την βοήθεια τηλεοθονών. Όλα και όλοι ελέγχονται από τον Μεγάλο Αδερφό. Όλα οφείλονται και πηγάζουν από τον Μεγάλο Αδερφό. Ένα πρόσωπο που χρησιμοποιείται για την προσωποποίηση του κόμματος. Η ελευθερία έκφρασης αλλά ακόμα και σκέψης έχει ποινικοποιηθεί. Το βιβλίο εκδόθηκε το 1948.. Όργουελ εναντίον Χάξλεϋ Θα είναι ενδιαφέρον αν διατυπώσουμε την άποψή μας

Τελευταία Ενημέρωση στις Κυριακή, 12 Φεβρουάριος 2012 18:36

Τελευταίες Δημοσιεύσεις