Το Δημοτικό Σχολείο Βραστάμων, στο πλαίσιο υλοποίησης Προγράμματος Σχολικών Δραστηριοτήτων, σε συνεργασία με το Δημοτικό Σχολείο Ταξιάρχη διοργάνωσε συνάντηση των δύο σχολείων στις 31 Μαρτίου 2016.
Το Δημοτικό Σχολείο Ταξιάρχη ανέλαβε να φιλοξενήσει τις τάξεις του Δημοτικού Σχολείου Βραστάμων. Οι μαθητές ασχολήθηκαν με δραστηριότητες μέσω των οποίων δημιουργήθηκε κλίμα χαράς και πανηγυρισμού.
Το τέλος επισφραγίστηκε με τη δημιουργία ενός Συμβολαίου Φιλίας το οποίο υπέγραψαν όλοι οι μαθητές και των δύο σχολείων.